Problémás területek
Vírusok és baktériumok
A mikroorganizmusok (baktériumok, gombák, vírusok, stb.) szabad szemmel nem látható sejtes élőlények. A Földön szinte mindenhol, még szélsőséges körülmények között is előfordulnak. Hasznosak a bioszféra fenntartásában, ám a patogén mikróbák fertőzéseket, betegségeket, akár végzetes károkat és halált is okozhatnak az emberek, állatok és növények számára egyaránt.
Alkalmazási területek
A vírusok (~0,01-0,03 µm) és baktériumok (~0,5-5 µm) méretüknél fogva sem könnyen kiszűrhető részecskék, viszont a legnagyobb számban vannak jelen bolygónkon, szaporodásuk pedig viszonylag gyorsan és könnyen megy végbe. Ezeket a biológiai eredetű szennyeződéseket emberek és állatok hordozzák és adják át egymásnak, rákerülnek a tárgyakra és az élelmiszerek felületére is, de a levegőbe is jutnak tüsszögés, köhögés vagy akár beszéd és kilégzés által, melyet aztán belélegzünk.
A vírusok olyan gyakori megbetegedéseket okoznak, mint az influenza, a megfázás, a kanyaró vagy a himlők, melyek nemcsak levertséghez, gyengeséghez, fájdalmakhoz és teljesítménycsökkenéshez vezetnek, de lázat, gyulladást és szervi elváltozásokat okozhatnak a kellemetlen tünetektől egészen a súlyosabb következményekig és szövődményekig.
Megoldások
Gondoljunk a koronavírus mindenre kiterjedő negatív hatására, mely nemcsak az egyén életében tudott egészségkárosodást vagy a megszokott életben bekövetkező változtatásokat okozni, de komoly világgazdasági és társadalmi hatásai is voltak és vannak jelenleg is. Így volt ez a kolera, a pestis, a spanyolnátha, az ázsiai, majd a honkongi influenza és a H1N1 okozta pandémia idején is.
Vírusok és járványok mindig voltak, vannak és lesznek.
Kutatók szerint minden évben átlagosan 5 új betegség bukkan fel az emberekben és ezek bármelyike világjárványt okozhat, amely az ENSZ legújabb jelentése (IPBES) alapján egyre gyakrabban várhatóak is. Ezeknek a veszélyeknek pedig a gyengébb vagy a pillanatnyilag legyengült immunrendszerrel rendelkezők, más alapbetegségben is szenvedők, de különösen az idősebbek és a gyerekek vannak leginkább kitéve.
A levegőben található kórokozók magas koncentrációja elsősorban a kórházak, valamint az egészségügyi és szociális ellátást végző intézmények számára jelent nagy gondot, ám napjainkban elmondható, hogy ez a kérdés minden olyan beltéri környezetet érint, ahol több ember tartózkodik huzamosabb ideig. Minél kisebb az egymástól tartható távolság és minél kisebb a tér, annál nagyobb az infekció kockázata. Így a közösségi helyek, különösen az iskolák és óvodák, az irodák, az edzőtermek és az éttermek mind olyan területek, melyeket érint a fertőzések megelőzésének kihívása.
A különböző mikróbák a termékek minőségét és élettartamát is veszélyeztetik, így az élelmiszeriparon belül szintén folyamatos a küzdelem a kórokozók és a levegőben lévő egyéb részecskék kiszűrése és elkerülése érdekében. Különösen érvényes ez a húskészítményeket, kenyeret, sajtot, friss vagy bio élelmiszereket előállítók, tárolók és forgalmazók esetében. Az olyan baktériumok, mint a listeria, a szalmonella, a campylobacter és az e coli elsősorban felületi érintkezés által terjednek, de levegőn keresztül is gyakori.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ szerint a közös légtérhasználat során elsődleges védő szerepe a folyamatos légcserének van a védőfelszerelések (pl. arcmaszk viselése) és a rendszeres felületfertőtlenítések mellett. Előbbi a téli időszakban az állandó szellőztetéssel azonban nem kivitelezhető.
A QleanAir professzionális légtisztító készülékek vegyszermentesen, 99,995%-os hatékonysággal szűrik ki a levegőben található részecskéket, köztük a vírusokat és baktériumokat is.
Ajánlott légtisztító készülékek
Díjmentes konzultáció
Levegőszennyezettség-vizsgálat, ingyenes helyszíni felmérés!
Munkatársaink segítséget nyújtanak a felmerült kérdésekkel kapcsolatban.